Yılbaşından bir gün önce yurdumuzu etkisi altına alan yoğun kar yağışı Hava trafiğini olumsuz etkiledi. Yaşanan iptaller ve gecikmeler şirketlerle yolcuları karşı karşıya getirdi. Başta Türk Havayolları olmak üzere birçok yerli ve yabancı firma Esenboğa ve Atatürk Havalimanı seferleri iptal etti. Hafta başından bu yana yaşanan iptallerle 500’den fazla sefer yapılamadı. 80000 binden fazla yolcu mağdur oldu. Bazı havayolu şirketlerinin yolcularına yemek ve konaklama hizmeti vermemesi üzerine yolcular bekleme salonlarında uyumak zorunda kaldılar. Mağduriyetlerinin karşılanması amacıyla tazminat almak için şikayette bulunanlar ise bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı. Çünkü havayolu şirketleri, 'mücbir sebep' olarak gösterilen kar yağışında yaşanan iptal ve gecikmeler nedeniyle tazminat ödemekten muaf tutuluyor. Şirketler, bu gibi durumlarda yolculara 'ikram, transfer ve konaklama' gibi hizmetler sunuyor.

Kule ile Pilot arasında geçen ilginç diyalog;

Uzun süre uçakta bekleyen yolcular kabin ekibi ile tartışmaya başladı. Bu durum üzerine pilotun kule ile yaptığı konuşma şu şekilde gerçekleşti.

Hava trafik kontrol kulesiyle pilot arasında şu konuşma gerçekleşti:

Pilot: Yolcularla polislik olma durumuna geliyoruz. Rica etsek bize yaklaşık bir zaman verir misiniz?

Kule: Planınızı gördüm. Sizin önünüzde ciddi bir trafik var. Sondan arayan ikinci trafiksiniz. Ciddi bir trafik var.

Pilot: Yolcular artık kabin ekibinin üstüne yürümeye başladılar

Pilot: Şimdi biz en son sırada 23. sıradayız. 1,45 öncesinde sıramız 25’ti.

Pilot: Bizden iki uçak sonraydı sıralamada şimdi bizi atladınız

Kule: Önümdeki trafikleri devraldığım şekilde hiçbir değişiklik yapmadan o sıraya göre devam ediyorum. Sizin bilgilerinizi yerinden oynatmadan devam ediyorum. O yüzden bir değişiklik olmamıştır.

Pilot: Sıralamayı yazdık.

Kule: Bu konuyla ilgili şirketinize temas edin. Şirketinizin yaptığı bir değişiklik oldu. Dinlemede kalın ve şirketinizle bilgi almak için onunla temas edin". 

 

Diğer bir görüşmede de pilot yolcularla polislik olma durumumuz var lütfen bir süre verin diye kuleden yardım istiyor.