Dün gece ajanslardan geçilen haberlere göre Sabiha Gökçen havalinında ard arda patlama sesleri duyuldu. Güvenlik güçlerinden herhangi bir açıklama gelmedi.

İlk bulgular havalimanına yakın bir yerden havan topu atılmış olabileceği ihtimalini güçlendiriyor. Apronda bulunan 5 uçakta maddi hasar var. Ayrıca uçakta temizlik yapan temizlik görevlisi iki kadın işçinin yaralandığı bir tanesinin durumunun ağır olduğu ve hastanede hayatını kaybettiği bilgisi paylaşıldı.

Patlamanın olduğu saatlerde havalimanı güvenlik gerekçesiyle uçuşlara ve yolcu trafiğine kapatıldı.

Seferler de aksamalar yaşandı.

Sabah saatlerine kadar incelemeler yapıldıktan sonra uçak seferleri normale döndü. 

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş., havalimanı apron bölgesinde yaşanan patlamanın ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Terminal işletmesini yapmakta olduğumuz İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın apron bölgesinde 23.12.2015 tarihinde gece saat 02:00 civarında nedeni henüz belirlenemeyen bir patlama meydana gelmiştir. Patlamanın nedeni ile ilgili yetkililerin araştırmaları devam etmektedir. Terminalimizde uçak iniş kalkışlarında hiçbir sorun yaşanmamakta olup, uçuş operasyonu sorunsuz bir şekilde devam etmektedir" denildi.  

Validen ve Pegasus’tan açıklama.

İstanbul Valisi Vasip Şahin olay ile ilgili incelemelerin sürdüğünü ve faillerin en kısa sürede yakalanacağını belirtti.

Pegasus Havayollarından yapılan açıklama;

'23 Aralık 2015 Çarşamba günü sabah 02:05'te, İstanbul Sabiha Gökçen havalimanında, uçak park sahasında henüz sebebi belirlenememiş bir patlama gerçekleşmiştir. Patlama sırasında, patlamanın gerçekleştiği alana yakın bir Pegasus uçağında bulunan 2 temizlik görevlisi arkadaşımız yaralanmış ve hastaneye sevk edilmiştir. Olay sırasında körükte ya da uçağımızda yolcu bulunmamaktaydı. Havalimanı normal operasyonuna devam etmektedir.''

Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allahtan rahmet ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Saldırıda yaralanan diğer hanımefendiye ve Pegasus ailesine de büyük geçmiş olsun diyoruz.