Gaziantep mutfağı Unesco tarafından Gastronomi kenti unvanı aldı. Yıllardır Gap Turlarında Gaziantep en lezzetli durak noktarımızdan biri olmuştur. Gap Turlarımızın her safhasında Gaziantep’de yiyeceğimiz enfes yemeklerin hayalini kuruyorduk. Bizim bu hayallerimizi Unesco’da fark etti ve Gaziantep’i Unesco Gastronomi Kentleri listesine aldı. Gaziantep Türkiye’den bu listeye giren ilk şehrimiz oldu. Başta Baklava, Küşleme, Beyran, Katmer, ve daha bir çok lezzeti ile Gaziantep tam bir lezzet durağı.  UNESCO’nun 33 ülkeden 47 kenti "Yaratıcı Şehirler Ağına" aldığı kararda Türkiye’den Gaziantep gastronomi kategorisinde bu unvanı aldı.

Alınan bu karardan çok memnun olduklarını belirten Gaziantep halkı yemeklerine sahip çıkmanın mutluluğunu yaşıyor. Gaziantep halkı başta Gaziantep Büyük Şehir Belediye başkanı Fatma Şahin olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yıllardır düzenlediğimiz Gaziantep turları artık Gaziantep Gastronomi ve Gurme Turları olarak genişletildi. Pegasus Havayolları ile Gaziantep Turları, Anadolujet ile Gaziantep Turlar, Onur air ile Gaziantep Turları, Sun Express ile Gaziantep Turları yapmak mümkün. İstanbuldan Uçakla Gaziantep Turu yapmak isterseniz Günübirlik turlar yapmak mümkün.  

Bu unvan öyle sıradan bir unvan değildir. Gaziantep’te birçok sektöre sinerji getirecektir. Konaklamasından restoranlarına, hediyelik eşya satışından diğer kültürel varlıkların tanıtılmasına kadar Gaziantep’in önü açılmıştır. Bundan sonrada Gazinatep’i tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtmaya devam edeceğiz dedi.

Şu ana kadar UNESCO gastronomi listesine dünyanın dört bir yanından sadece sekiz kent kabul edilmişti. Listeye şu ana kadar Çin’den iki kent, Brezilya, Güney KoreİsveçKolombiya,Japonya ve Lübnan’dan birer şehir girmişti. UNESCO tarafından alınan son kararla Gaziantep ile birlikte 9 kent daha bu listeye eklendi.

Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

Sizleri Nisan Mayıs Aylarında yapacağımız 6 Gece 7 Gün Gap Turlarına davet ediyoruz. Eğer o kadar vaktim yok diyorsanız. Günübirlik Gaziantep Gastronomi ve Gurme Turu veya Haftasonu 1 Gece konaklamalı Gaziantep Şanlı Urfa Turumuza katılabilirsiniz.