Başbakan Davutoğlu: Teşvik verdiğimiz ülke sayısı 27 oldu

'Türkiye Markası' tanıtım toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, turist getiren seyahat acentelerine verilen teşvikleri 27 ülkeye çıkardıklarını söylerken, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal da güçlü bir tanıtım kampanyasına başlayacaklarını ifade etti.

Rusya ile yaşanan sorun nedeniyle ortaya çıkan gelişmelerden turizm sektörünün ve üreticilerin olumsuz etkilenmemesi için bazı tedbirler alındığını hatırlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, şöyle konuştu: "Rekabet gücümüzün korunması için 2015 yılının başında, şubat ayında birtakım tedbirler zaten almıştık. Bağımsız Devletler Topluluğu'nda bulunan 8 ülkeden 400 binin üzerinde turist getiren seyahat acentelerine verilen teşvikleri 27 ülkeye çıkardık. Vatandaşlarımızın Schengen bölgesine seyahatlerinde 2016 tarihi itibariyle vizeden muaf olmaları çerçevesindeki çalışmalarımızı ve gerekli yasal düzenlemeleri sürdürüyoruz. İnşallah Avrupa'ya vize muafiyeti önümüzdeki yıl en geç ekim ayında devreye girecek."

"DOKUNMADIĞIMIZ İNSAN KALMASIN"

Hürriyet'ten Hülya Güler'in haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, da bakanlık olarak diğer paydaşlarla birlikte önümüzdeki süreçte güçlü bir tanıtım kampanyasına başlayacaklarını belirterek, "Dokunmadığımız, kendimizi ifade etmediğimiz insan kalmasın diye bir seferberlik başlatacağız. Bizim kendimizi doğru ifade etmemiz, bizim algılanma biçimimizle, bizim kendimizi algıladığımız şekil arasındaki makası kapatmamız gerekiyor. Bilinirlik değil beğenilirlik konusuna odaklanacağız" dedi.