Konya Şebi Arus Gecesi

 
Kendi değimi ile düğünün üzerinden geçen 742 yıl. Onun sevgisinden hiçbir şey kaybetmedik. Ölüm gecesini sevgilisi onu yaratan Allah’a kavuştuğu düğün gecem diye adlandıran büyük zat. Onun dünyaya ve insanlara olan sevgisi ve hoşgörüsü günümüzde hala yolumuza ışık tutuyor. Ünlü İslam Flozofu büyük alim, düşünür Mevlana.
Şeb-i Arus Törenlerinin 742 yıl dönümü her yıl olduğu gibi yine büyük bir coşku ve özlemle anıldı. Semazenler bir an bile yorulmadan onun izinde ibadet etmeye Neyzen’ler Ney’ini üflemeye doyamadılar dün gece.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve Eşi, birçok siyasetçi bakanlar, vekiller, valiler, başkanlar herkes onun büyüsüne kapıldı. Bu kutlu gecede konuşma yapan Cumhurbaşkanımız şöyle konuştu;” "Bugün, İslam aleminin başına musallat olan örgütlere baktığımızda hepsinin de Mevlana'nın en önemli temsilcilerinden biri olduğu sevgi medeniyetimizin düşmanları olduğunu görürüz”  
Etkinlik yaklaşık 10 gün sürdü ve Konya’ya ziyaretçi akını oldu. 7 – 17 Aralık tarihleri boyunca Her Gece sema törenleri yapıldı. Konya halkı böyle bir değere sahip olduğu için kendilerini çok şanslı hissetiklerini söylediler.
Bölgeye ekonomik katkı da sağlayan Şebi arus törenleri her yıl on binlerce ziyaretçi tarafından ilgiyle izleniyor. Otel fiyatları bölgede ki yoğunluğa göre artış gösterirken bu rakam 10000 liralara kadar çıkabiliyor. Tabi konaklayacak otel bulabilirseniz.   
Acentaların Şeb-i Arus Turlarını sadece belirli dönemlerde yaptığını belirten yetkililer her cumartesi bu törenlerin icra edildiğini ve turistin yıla yayılarak daha kalıcı bir istihdam yaratmasını temenni ettiklerini söylediler. Şebi arus Turları Uçakla, Otobüsle veya Hızlı Trenle Şebi Arus Konya Turu olarak yapılıyor. İstanbuldan Şeb-i Arus Konya Turu, Ankaradan ve Eskişehirden en çok tercih edilen ulaşım vasıtası ise Hızlı Tren oluyor.
Şebi Arus Turları, Konya Mevlana Turları, Meram Konya Sadettin Konevi Hazretleri Karatay Medresesi ve İnce Minareli Medrese, Silli Konya turlarının en önemli uğrak noktarından. Tabi ki Etli Ekmek ve Konya Tandır Kebabının, Bamya Çorbasının tadına bakmayı unutmayın. Son olarak sevdiklerinize Konya şekeri ve Mevlana’nın sözlerinin yazılı olduğu tabloları getirebilirsiniz.
Mevlana Size Şöyle Sesleniyor
Gel, gel, ne olursan ol yine gel,
İster kafir, ister mecusi,
İster puta tapan ol yine gel, ,
Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir,
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel...
Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz,
Şu tertemiz tarlaya sevgiden başka bir tohum ekmeyiz biz...
Beri gel, beri ! Daha da beri ! Niceye şu yol vuruculuk ?
Mademki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...
Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız!
Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir.