Türkiye'nin taleplerini birbir yerine getiren İsrail'den yeni bir hamle daha.

 
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın taleplerini birbir yerine getiren İsrail son olarak 20 Milyon Dolar tazminat ödeyeceğini açıkladı. Resmi olmayan kaynaklardan alınan bilgiye göre İsrail özür diledikten sonra şimdide tazminat ödeyeceğini belirtti.
 
Türkiye ve İsrail Arasında Ön Anlaşma Sağlandı.  
2010 Mavi Marmara saldırısıyla gerilen ipler sonucu Büyükelçilerin geri çağrılmasına kadar giden olaylar sonucu son dönemde yapılan görüşmelerle ön anlaşma sağlandı.
 
Geçen zaman zarfında Kudüs Turları sayesinde Türkler Mescid-i Aksa'yı hiçbir zaman yalnız bırakmadılar. Kudüs Turlarında Yafa, El Halil, Zeytindağı ve Lut gezilerin en uğrak noktalarıdır.  

Geçici Anlaşmaya İsviçre'de varıldı.
İsviçre'deki toplantıya İsrail'den yakında Mossad'ın başına geçecek Yossi Cohen ve Başbakan Benyamin Netenyahu'nun temsilcisi Joseph Ciechanover katıldı. Türk tarafındansa Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu katıldı.
 
Resmi olmayan kaynaklardan edinilen bilgiye göre büyükelçilerin en kısa sürede tekrar bölgelerine gönderilecekleri belirtildi.
 
Türkiye Ödenecek tazminat sonucu İsrail askerlerine karşı açtığı davayı geri çekecek. Tazminat Mavi Marmara saldırısında ölenlerin ailelerine dağıtılmak üzere oluşturulacak bir fona yatırılacak.
 
Türkiye, Hamas'tan Saleh al-Aruri'yi sınırdışı edecek ve Hamas'ın Türkiye'deki aktiviteleri sınırlandırılacak. 
 
Rusya ile yaşanan Jet Krizi sonrası Doğalgaz da yaşabilecek olası sıkıntısı karşısında İsrail ile Doğalgaz Anlşamasına da varılabilir.
 
Bundan sonra ki süreçte İsrail Hükümetinin Türklere karşı İsrail Vizesi alımında kolaylık sağlayacağı beklenir. Kudüs Turlarında ciddi bir artış beklenir. En Uygun Kudüs Turları Nisan Mayıs Haziran Aylarında ve Özellikle Miraç Kandili Kudüs için en önemli tarihlerdir. En ucuz Kudüs Turu 695 $ civarıdır.